7 interesanti fakti par Latvijas hokeju (+ vēsturisks video)

Līdz ar Latvijas valstsvienības dalību šī gada pasaules čempionātā hokejā, mūsu valsti atkal ir saviļņojis hokeja drudzis. Liela daļa no mums aktīvi seko līdzi mūsu sportistu panākumiem, kuri līdz šim jau nodrošinājuši trīs uzvaras visās spēlēs līdz šim – vienīgā reize mūsu komandas vēsturē, kad esam pirmajās trīs spēlēs guvuši maksimālo punktu skaitu. Apskatīsim arī citus interesantus faktus par mūsu hokejistu vēsturi!

Latvijas hokejisti? (nav zināms)

1. Pēdējā spēle pirms padomju okupācijas – uzvara pret igauņiem.

Hokejs guva popularitāti Latvijā jau mūsu pirmās brīvvalsts laikā. Lai gan tajos laikos vēl nebijām tik vareni un stipri, šis periods visdrīzāk lika pamatu mūsu nacionālajam hokeja garam. Pēdējo spēli pirmās brīvvalsts laikā mūsējie aizvadīja 1940. gada 10. martā, kad guvām panākumu pret igauņiem ar 2:1 – pēdējā minūtē gūstot uzvaras vārtus. Nedaudz vairāk kā 3 mēnešus vēlāk, Latvijā iesoļoja padomju karaspēks un sākās okupācijas periods.

Rīgas sporta pils

Avots: Andris Raķe, poga.lv

2. Rīgas Sporta pils – atklāta 1970. gadā.

Rīgas Sporta pils bija viena no nozīmīgākajām sporta ēkām Latvijas PSR un vēlāk arī brīvajā Latvijas Republikā, tās ledu par savām mājām sauca slavenā padomju laiku komanda “Rīgas Dinamo”. Tā tika atklāta 1970. gada 31. augustā, un, līdz Arēnas “Rīga” atklāšanai, bija nozīmīgs hokeja attīstības centrs Latvijā, lai gan arēnā tika spēlēti arī cita sporta veidi, tai skaitā basketbols, un tika rīkoti kultūras pasākumi.

Laviņš kautiņā

3. Izlases vislojālākie – Rodrigo Laviņš un Aleksandrs Ņiživijs.

Rodrigo Laviņš un Aleksandrs Ņiživijs no visiem hokejistiem ir aizvadījuši visvairāk spēles valstsvienībā – attiecīgi 230 un 227 spēles, lai gan Ņiživijs debitēja izlasē vienu gadu pēc Laviņa – 1993. gadā. Ņiživijs ir arī izlases labākais piespēlētājs ar 90 rezultativitātes punktiem, kamēr Rodrigo ir komandas piektais nedisciplinētākais spēlētājs ar kopumā 191 soda minūtēm.

Latvijas hokeja izlase (karogs fonā)

4. Esam starp pasaules labākajiem!

Mūsu valstsvienība pasaules čempionātā jau trīs reizes ir guvusi augsto 7. vietu un 2014. gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs guva augsto 8. vietu pēc nokļūšanas ceturtdaļfinālā, kur sacentāmies ar spēcīgo Kanādas izlasi un pēc varonīgas vārtsarga spēles piekāpāmies ar 1:2. Svarīgi piebilst, ka šogad mūsu komanda jau 21. gadu pēc kārtas startē pasaules čempionāta elites divīzijā!

BalderisNorthStars

5. Helmuts Balderis – pirmais latvietis Nacionālajā Hokeja Līgā (NHL)!

1989. gadā PSRS atļāva spēlētājiem spēlēt NHL, kā rezultātā Balderis atgriezās profesionālajā hokejā un tika draftēts NHL – kļūstot par vecāko spēlētāju līgas drafta vēsturē, kad viņu ar 238. kārtas numuru izvēlējās Minesotas “North Stars”. Pēcāk arī kļūstot par vecāko, kurš guvis savus pirmos vārtus līgā. Viņa karjera hokejā turpinājās līdz pat cienījamam 43 gadu vecumam.

Kaspars Daugavins vs Pavel Kubina

6. Čehija – nepārkožams rieksts.

Čehija ir vienīgā elites divīzijas valstsvienība, kuras pārvarēšana nav bijusi mūsu hokejistu spēkos. Diemžēl esam cietuši neveiksmi, vai guvuši neizšķirtu, ar Čehiju pilnīgi visās mūsu savstarpējās spēlēs. Bet pozitīvais – esam guvuši panākumus pret visām pārējām izlasēm!

sprukts-pret-francuzi

7. Mūsu “mīļākie” pretinieki – Francija!

Saskaņā ar izlases spēļu statistiku, esam sacentušies ar Francijas valstsvienību jau kopumā 43 reizes – gan pasaules čempionātos, gan turnīros, gan citos kontekstos!

 

Bonusā – hokeja spēle starp Latviju un Rumāniju 30-tajos gados!

 


Rakstā publicētie fakti ir pārbaudīti ar neatkarīgiem un uzticamiem avotiem. Ja ir aizdomas par kādu radušos kļūdu – sazinies ar mums!

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.