Marihuāna – līdzeklis pret vecuma smadzeņu spēju samazināšanos?

Saskaņā ar šonedēļ publicēta zinātniskā pētījuma rezultātiem, regulāras mazas dozas ar “zālītes” galveno aktīvo vielu tetrahidrokannabinolu (THC) spēj atjaunot zaudētās kognitīvās spējas, kas saistītas ar vecumu, vecām pelēm. THC ir tā pati viela, kas sniedz izslavēto marihuānas iedarbības efektu, mijiedarbojoties ar citām substances vielām.

Saskaņā ar trīspadsmit zinātnieku publicēto pētījumu žurnālā Nature Medicine, hroniska (regulāra) mazas THC dozas ievadīšana vecām pelēm atjaunoja šo peļu atmiņu un kognitīvās spējas, kuras bija negatīvi ietekmētas novecošanas procesa rezultātā. Tiek uzskatīts, ka, iespējams, endokanabinoīdu sistēma ir saistīta ar vecuma procesiem (tās spējas arī samazinās līdz ar vecumu), un šī ir tieši tā sistēma, ar kuru marihuānas aktīvās vielas iedarbības rezultātā “komunicē”.

Payseur_lab_mice10_9951

Pētījumā tika izmantotas 12 un 18 mēnešus vecas vīriešu dzimuma peles (šāds vecums tiek uzskatīts par jau cienījamu šiem dzīvniekiem), kurām tika sniegtas šīs devas. Pretstatam tika izmantotas arī 2 mēnešus vecas peles – gan grupa, kurai tika dotas THC devas, gan grupa, kurai netika, kā arī peles no līdzīgas vecuma grupas, kurām netika dota šī viela, lai būtu iespējams salīdzināt veco peļu grupas rezultātus. Katras peles atmiņas un mācīšanās spējas tika pārbaudītas labirintos līdzīgos eksperimentos.

Zinātnieki konstatēja, ka vecākajām pelēm, kuras saņēma THC dozas, bija redzamas uzlabotas mācīšanās un atmiņas spējas, kamēr pretējs novērojums bija redzams jaunāko peļu grupā.

Svarīgi piebilst dažus faktus par šo pētījumu – a) tas ir tikai ievads šajā jomā, vēl jāveic daudzi pētījumi; b) pētījuma grupā tika izmantotas tikai viena dzimuma peles un; c) peles nav cilvēki – lai gan bieži vien daudzsološi rezultāti tiek no tām gūti un pēc tam pierādās izmantojumā uz cilvēkiem, tās joprojām ir peles un uz pētījumu jāskatās ar skepsi līdz nav redzami plašāki secinājumi pētījumos ar cilvēkiem! Bet šis ir daudzsološs sākums un tikai kārtējo reizi pierāda, ka pētīt marihuānu ir svarīgi, jo tā slēpj daudzus noslēpumus, jo īpaši medicīnas jomā.

Ja vēlies izlasīt pilno pirmavotu ar pilniem biologu secinājumiem, spied šeit!


Rakstā izmantoti materiāli no žurnāla “Nature Medicine”, www.popsci.com un www.newsweek.com.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.