7 fascinējoši fakti par Latvijas hokeju (+ vēsturisks video), 2. daļa

2017. gada pasaules čempionāts hokejā noslēdzās vakar ar tiešām skaistu cīņu starp Zviedriju un Kanādu, kurā triumfēja zviedru hokejisti ar 2:1 pēcspēles metienu sērijā. Līdz ar pasaules čempionāta noslēgumu, vēlamies apskatīties kā latviešiem ir veicies ar šo turnīru, kāda ir bijusi mūsu dalības vēsture un kāda – mūsu nākotne.

Latvijas hokejisti? (nav zināms)

1. Pirmskara izlases sasniegumi!

Mazāk zināmi ir mūsu hokejistu sasniegumi pirms Otrā pasaules kara, kad hokeja vide Eiropā bija stipri citādāka, pat nesalīdzināma ar mūsdienu hokeja vidi. Lielākais sasniegums izlasei šajā periodā bija 10. vieta – 1933., 1938. un 1939. gadā. 1933. gads bija arī pirmā reize, kad valsts izlase piedalījās pasaules čempionātā – teju 85 gadus sena tradīcija!

latvijas-hokeja-izlase (1)

2. Latvijas labākais sniegums – dalība ceturtdaļfinālā.

Diemžēl mūsu mazā hokeja valsts nav tikusi tālāk par ceturtdaļfinālu, bet jau 3 turnīros ir esam ierindojušies godājamā 7. vietā. Šāds panākums pēdējo reizi tika sasniegts 2009. gada PČ hokejā Šveicē, bet pirms tam – 2004. un 1997. gadā. Daudzi vēsturisko 2009. gadu atcerēsies ar mūsu 3:2 panākumu pēcspēles metienu sērijā pret Zviedriju (skaties video raksta beigās!)

IIHF Ranking 2003-2017

3. Mūsu vieta IIHF pasaules labāko izlašu sarakstā.

Latvija šobrīd ieņem 12. vietu IIHF pasaules labāko izlašu sarakstā, kas gan nav mūsu labākais sniegums līdz šim. Labākais izlases sniegums sarakstā ir bijusi 10. vieta, kas mums kopumā ir bijusi 3 gadus – 2005. un 2006. gadā, pēcāk 2014. gadā, ko gan līdz nākamajam gadam nenoturējām.

hokeja_cempionats_2006_logo

4. Pasaules čempionāts mūsu Rīgā.

Latvija līdz šim ir organizējusi pasaules čempionātu vienu reizi – 2006. gadā Rīgā, kad turnīra spēles noritēja Arēnā Rīga un Skonto hallē. Mūsu rīkotajā turnīrā triumfēja Zviedrija, kas kļuva par pirmo izlasi hokeja vēsturē, kas uzvarējusi gan PČ, gan Olimpiskajās spēlēs vienā gadā.

Mēs gan dižu vēsturi neveidojām šī čempionāta laikā, gūstot vien panākumu pret Slovēniju, neizšķirtu pret Čehiju un zaudējumu pret Somiju. (tolaik grupu spēlēs nebija papildlaika un grupas sastāvēja tikai no 4 komandām)

Rīga jau otro reizi kļūs par turnīra organizatoru 2021. gadā, kad tajā notiks spēles paralēli ar otras grupas spēlēm Minskā. Tiek plānots, ka pie Arēnas Rīga tiks uzcelta jauna halle treniņa nolūkiem priekš čempionāta. Abu valstu rīkošanas kampaņas motto ir “Passion. No Borders”, atsaucoties uz faktu, ka viena valsts ir ES dalībvalsts, bet otra – nav – simboliska norāde uz abu valstu labajām attiecībām un fanu kaislību.

merzlikinsvartos

5. Ceļš uz elites divīziju.

Pēc 1992. gada pasaules čempionāta atlases turnīra, mūsu izlase tika ievietota turnīra C divīzijā, kurā mēs 1993. gadā kvalifikācijas kārtā sacentāmies ar mūsu Baltijas brāļiem – lietuviešiem un igauņiem. Lietuva tika “iznīcināta” ar rezultātu 13:2, bet Igaunija – 6:3.

Turpinājumā, 1. kārtā sacentāmies ar 5 izlasēm – 26:3 pret Beļģiju, 4:0 pret Ziemeļkoreju (nav joks!), 32:0 pret Izraēlu (labākais sniegums komandas vēsturē), 5:5 pret Ukrainu un 27:0 pret Dienvidkoreju. Pusfinālā pārspējām Slovēniju ar 5:1, beigu beigās finālā sakaujot Ukrainu ar 2:0.

1994. gada pasaules čempionātā, jau B divīzijā, palikām 2. vietā aiz Šveices un diemžēl paaugstinājumu nesaņēmām. 12:0 pret Rumāniju, 22:0 pret Ķīnu, 9:3 pret Japānu, 7:0 pret Poliju, 4:2 pret Nīderlandi un zaudējums Šveicei ar 1:2!

1995. gada pasaules čempionāts B divīzijā arī nebija mūsu veiksmes gads – 2. vieta aiz Slovākijas, izrietot no 3:4 zaudējuma pret šo sāncensi. 1996. gads tomēr bija mūsējais! Mūsu izlase ar 6:5 sakāva Lielbritāniju, tad 6:1 pret Japānu, kam sekoja 5:3 pret Dāniju, 4:1 pret Baltkrieviju, 4:2 pret Poliju, 15:3 pret turnīra rīkotājiem nīderlandiešiem un 1:1 neizšķirts ar galvenajiem pretiniekiem – Šveici, kas turnīrā bija piekāpušies Baltkrievijai.

Latvijas Hokeja izlase

6. Atgriešanās pasaules elitē – 1997. gada turnīrā!

Mūsu izlases sniegums 1997. gada turnīrā nodrošināja mūsu kāroto palikšanu elitē līdz pat šai dienai. Svarīgi piebilst, ka mūsu komandas sniegums jebkurā gadījumā bija pārsteidzošs, kad guvām 3:3 neizšķirtu pret Kanādu! Un 1:1 pret Zviedriju! Šie varonīgi nodrošinātie neizšķirti un viena uzvara pret Norvēģiju ar 6:3 bija mūsu atgriešanās elites skatuvē.

Nemaz nerunājot par to, ka izlase izcīnīja 7. vietu ar efektīvu sniegumu konsolidācijas grupā, kad pārspējām visus sāncenšus – joprojām labākais komandas sniegums, atkārtots tikai divas reizes!

maxresdefault

7. Esam finišējuši priekšā krieviem!

Visi noteikti atceras vēsturisko Latvijas valstsvienības uzvaru pār Krieviju 2000. gadā ar 3:2, bet mazāk zināms ir fakts tāds, ka Krievija turnīra gaitā tika pilnībā iznīcināta (arī pateicoties mums)! 2. kārtas E grupā Krievija ieguva pēdējo vietu, kamēr Latvija kvalificējās ceturtdaļfinālam. Turnīru noslēdzām augstajā 8. vietā, bet Krievija – 11. vietā!

Bonusā – 2009. gada Latvijas-Zviedrijas vēsturiskās spēles labāko momentu videoklips!

 

Video avots un autors (spied šeit).


Rakstā publicētie fakti ir pārbaudīti ar neatkarīgiem un uzticamiem avotiem. Ja ir aizdomas par kādu radušos kļūdu vai puspatiesību – sazinies ar mums!

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.