“Ekstrēmi laikapstākļi varētu nogalināt 150 000 eiropiešus gadā”

Jauns klimata pētījums, kas nesen publicēts zinātniskajā žurnālā “The Lancet Planetary Health”, norāda uz iespējamību, ka pēc mazāk kā gadsimta (2071. – 2100. gads) Eiropā varētu būt tik ekstrēms klimats, ka tuvākajā nākotnē vidēji viena gada laikā ietu bojā vairāk kā 150 tūkstoši eiropiešu no dabas katastrofām, kas saistītas ar laikapstākļiem.

Karstuma vilnis Eiropā

150 tūkstoši gadā būtu ievērojams palielinājums no 1981. – 2010. gada laika perioda, kad bija vērojama vidēji trīs tūkstošu cilvēku bojāeja gada laikā no dabas katastrofām, kas saistītas ar laikapstākļiem. Autori ir arī minējuši, ka karstuma viļņi būs atbildīgi par aptuveni 99% no visiem ar laikapstākļiem saistītiem nāves gadījumiem Eiropā.

Saskaņā ar pētījumā veiktajām prognozēm, apmēram divas trešdaļas Eiropas iedzīvotāju, pienākot gadsimta izskaņai, saskarsies ar ekstrēmiem laikapstākļiem katru gadu.

Klimata pārmaiņas ir viens no lielākajiem globālajiem draudiem cilvēku veselībai 21. gadsimtā, un to risks sabiedrībai aizvien vairāk kļūs saistīts ar laikapstākļu izraisītiem apdraudējumiem,” apgalvoja Giovanni Forzieri, pētījuma līdzautors.

Eifeļa tornis - For the Planet

Zinātnieki analizēja vēsturiskos ierakstus par incidentiem, kas saistīti ar laikapstākļiem, Eiropas Savienībā, Norvēģijā, Islandē un Šveicē 30 gadu periodā no 1981. gada līdz 2010. gadam. Vēsturiskais apskats tika apvienots ar prognozēm par iedzīvotāju skaita izmaiņām un migrāciju, nākotnes karstuma viļņiem, plūdiem, un sausuma vai aukstuma katastrofām.

Pētījums tika balstīts uz pieņēmumiem, ka nenotiktu samazinājums siltumnīcas gāzes emisiju apjomos un, ka vidējā gaisa temperatūra visā pasaulē paceltos par 3 grādiem pēc Celsija līdz 2100. gadam no to 1990. gada līmeņa. Tātad pētījuma rezultātus var traktēt kā sliktāko scenāriju, kas visdrīzāk nepiepildīsies, ja visas pasaules valstis cienīs tās pienākumus pret cilvēci un mūsu planētu, piemēram, veiksmīgi īstenojot Parīzes vienošanās prasības.

Ja vēlies izlasīt pilno publiski pieejamo pētījuma pirmavotu, spied šeit!


Rakstā izmantoti materiāli no pētījuma pirmavota, medijiem The Guardian un Deutsche Welle.

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.