Antibiotikas un Superbaktērijas!

Bieži medijos un izklaides vietnēs virsrakstos ir redzami draudīgi paziņojumi par riskiem civilizācijai – viss no klimata pārmaiņām līdz kodolkaram, ko varētu izraisīt pārgalvīgs valsts vadītājs, bet viena retāk redzama tēma ir antibiotikas. Reakcija no lasītāja bieži vien ir vienaldzīga – “kādu gan postošu risku civilizācijai var nodarīt antibiotikas?” Atbilde ir vienlaikus vienkārša un sarežģīta, lasi tālāk (papildus – ieteikumi kā sevi pasargāt)…

Kas ir Antibiotikas?

Lai būtu vieglāk uztvert tālāko informāciju par antibiotiku riskiem, ir svarīgi no sākuma saprast – kas tas tāds vispār ir. Šī vielu grupa tika atklāta pavisam nejauši 1928. gadā ar penicilīnu. Galvenais šīs vielas darbības mehānisms balstījās uz spēju nomākt noteiktas baktēriju šūnapvalka sastāvdaļas sintēzi, kā rezultāta baktērijas šūnapvalks saira un noveda līdz tās bojāejai. Mūsu organismos šī noteiktā sastāvdaļa neatrodas ārpus baktērijām, kā rezultātā penicilīns neizraisīja nekādus nopietnus riskus cilvēka veselībai, bet gan efektīvi iznīdēja “svešos iebrucējus”.

Antibiotikas ir dažādas – daudzas vēršas tikai pret konkrētām baktērijām vai to grupām, ar mērķi iznīcināt vai noteiktos gadījumos tikai samazināt augšanas apjomus. Šīs vielas ir daudz un dažādas, katra ar savu specifisko nolūku, bet visām ir viena galvenā specifikācija – iznīcināt vai apturēt baktērijas. Svarīgi piebilst, ka antibiotikas nav efektīvas pret cita veida “ķermeņa iebrucējiem”, tai skaitā vīrusiem (piemēram, gripa, HIV, saaukstēšanās).

Mutants-baktērija

Viss līdz šim brīdim izklausās lieliski, līdz saprotam to, ka baktērijas var sevi pārveidot caur dažādiem procesiem, ko sauc par mutāciju. Bieži vien šīs mutācijas rodas pieredzes rezultātā – baktēriju kopums saskaras ar kādu jaunu pretinieku un sāk tam pielāgoties. Šeit noderīgs ir angļu valodas teiciens “what doesn’t kill you, makes you stronger” (kas tevi nenogalina, tas tevi padara stiprāku), jo ja, piemēram, antibiotiku kurss nav pabeigts līdz galam un iznīcina tikai daļu no ķermenī esošajām baktērijām – pārējās baktērijas, pret kurām tika vērsts šo antibiotiku uzbrukums, ir guvušas noderīgu dzīves mācību un pieredzi par jauniem ienaidniekiem. Tā rezultātā sāk veidoties mutācijas un aizvien biežāk ir dzirdams par baktērijām, kas ir guvušas izturību pret antibiotikām – vai nu noteiktu veidu, vai, sliktākajā gadījumā – pret visām mums zināmajām antibiotiskajām vielām.

Ar to sākas mūsu lielā problēma – antibiotikas ir viens no modernās medicīnas lielākajiem sasniegumiem, pateicoties kurām ir izglābtas miljoniem dzīvības un nodrošināti augsti dzīvošanas standarti, ilgāks dzīves mūžs mums visiem un stabila sabiedrība, kas nesabrūk pie pirmās bakteriālās slimības epidēmijas. Bet tas viss tuvojas iespējamām beigām, jo aizvien vairāk cilvēkos ir konstatētas baktērijas, kas ir noturīgas pret antibiotikām. Iemesli šādai parādībai ir daudzi, bet šī nav problēma, par kuru mēs varam tikai bezcerīgi nopūsties un turpināt dzīvot bailēs!

Visas problēmas pamatā, galvenokārt, ir antibiotiku bieža lietošana un, kad pamatota – nepareiza lietošana. Tam arī nepalīdz mūsu naivums pret “anti-bakteriālo” mārketinga triku – mūsu mīlestība pret higiēnu (lielākajai daļai) noved pat pie tādiem produktiem kā anti-bakteriālām ziepēm, kas sola nogalināt 99% no baktērijām. Ko mārketinga departments aizmirst piebilst? To, ka atlikušajam 1% var izveidoties izturība pret antibakteriāliem risinājumiem, kas var novest pie vispārējas antibiotiku izturības. Tagad nonākam pie daļas par to, ko katrs pats varam darīt – un risinājumi individuālajā līmenī ir ĻOTI VIENKĀRŠI!

Baktērija pret Ārstu - Šahs

Tālāk esam apkopojuši noderīgus padomus, kas ir balstīti uz zinātniskās literatūras izpēti un medicīnas jomas ekspertu ieteikumiem (gan no pētījumiem, gan ziņojumiem), tai skaitā no Pasaules Veselības Organizācijas.

Pirms Tev izraksta antibiotikas – pārliecinies, ka Tev tās ir vajadzīgas. Atnāci pie ārsta, pateici problēmu un bez iedziļināšanās ģimenes ārsts uzreiz cenšas izrakstīt recepti divām paciņām ar antibiotikām? STOP! Palūdz savam speciālistam, lai nozīmē atbilstošas pārbaudes klīnikā, kas no sākuma konstatēs, vai tiešām ir nepieciešamība lietot antibiotikas.

Pārliecinies, vai Tev izraksta atbilstošu daudzumu – pētījumi norāda uz to, ka daudzām infekcijām tiek izrakstītas pārlieku lielas devas, kuras samazinot tikai dažiem cilvēkiem nebūtu pietiekami (bet to konstatēs Tavs ārsts, nevis pats uz savu galvu bez atbilstošas kvalifikācijas).

Kad esi pie ārsta – nelūdzies pēc antibiotikām, pat ja uzskati, ka tās ir vajadzīgas. Ārsti bieži vien izraksta zāles saviem pacientiem pēc lūgumiem, rezultātā ignorējot svarīgu procesu, kurā ir jāietilpst atbilstošai diagnozei. Ja uzskati, ka ir vajadzība – prasi atbilstošas pārbaudes, kas var objektīvi konstatēt nepieciešamību (bet neiebilsti pret antibiotikām, ja ir nepieciešamība – galvenais ir iniciatīva no speciālista, nevis pacienta puses).

Ja Tev ir izrakstītas antibiotikas – pabeidz visu lietošanas kursu līdz pēdējai tabletei kā norādīts, pat ja jūti, ka problēma ir beigusies. Vienīgais veids kā pārliecināties par to, ka baktērijas ir pazudušas ir ar pabeigtu kursu (tam nav simtprocentīga garantija, bet ir liela ietekme). Beidzot lietošanu patvaļīgi pastāv augstāks risks, ka atlikušās baktērijas var sākt bīstamas mutācijas.

Antibakteriālie higiēnas produkti – izmet miskastē un nekad vairs nepērc. Nav pilnīgi nekādi pierādījumi tam, ka antibakteriālie ķermeņa un roku kopšanas līdzekļi ikdienā sniegtu lielāku labumu par parastajiem līdzekļiem. Pasliktinot situāciju, antibakteriālie produkti var izraisīt mutācijas, kas baktērijām sniegtu izturību gan pret šiem produktiem, gan pret antibiotikām vispārīgi. Izmantotās sastāvdaļas šādos produktos arī nav pietiekami daudz izpētītas, lai pārliecinātos par to drošību cilvēkiem. Ļauj savai imūnsistēmai attīstīties un darboties – nelieto antibakteriālos ķermeņa kopšanas produktus.

Tomēr ļoti vēlies “ideālo” tīrības līmeni? Ir citi līdzekļi, piemēram spirts, kam nav antibakteriālu mehānismu, joprojām sniedzot efektīvu dezinfekcijas iedarbību. Svarīgi piebilst, ka antibakteriāliem tīrības produktiem ir savs izmantojums, bet tikai tur, kur ir nepieciešams – medicīnas jomā profesionāļu vajadzībām.

Atceries – viss ir Tavās rokās. Neesi daļa no problēmas. Izmanto vienu no svarīgākajiem medicīnas atklājumiem cilvēces vēsturē gudri un prātīgi, lai nerastu problēmas sev un citiem. Pasaulē (arī Eiropā) jau ir konstatēta super-gonoreja – mūsdienās labojama problēma ar antibiotikām, bet vai vēl uz ilgu laiku?


Rakstā apkopoti secinājumi no zinātniskās literatūras izpētes par antibakteriālo izturību, kā arī ieteikumi sadaļā apkopoti dažādi medicīnas jomas ekspertu, organizāciju un ziņojumu ieteikumi.

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.