Drīzumā ir gaidāmas antibiotiku ēras beigas!

Mazāk kā gadsimtu pēc viena no svarīgākajiem medicīnas atklājumiem cilvēces vēsturē, tā ēra jau tuvojas beigām. Antibiotikas zaudē savu efektivitāti, pateicoties “superbaktēriju” uzplaukumam. Diemžēl, cilvēce ir galvenais faktors šī notikuma attīstībai – masveida šo vielu izmantošana ir novedusi līdz strupceļam. Kas tieši notiek? Kāpēc veidojas superbaktērijas? Lasi tālāk…

Antibiotikas ir neatņemama modernās medicīnas sastāvdaļa. Balstoties uz briestošo situāciju – to efektivitāte kļūst apšaubāma. Pateicoties pārspīlētai lietošanai cilvēkos un dzīvniekos, baktērijas ir guvušas neskaitāmas iespējas pierast pie saviem ienaidniekiem un atrast veidus, kā pret tiem pasargāties. Šādas tendences nav pozitīvas.

Pateicoties šim medicīnas atklājumam, bakteriālas infekcijas kļuva ārstējamas. Simtiem miljonu cilvēku dzīvības ir glābtas līdz šim, pateicoties zinātnes spējām iznīcināt baktērijas ar “ļaunprātīgiem nolūkiem”. Antibiotikas ir glābušas vairāk kā piecdesmit miljonus tuberkulozes slimnieku dzīvības vien kopš 2000. gada, saskaņā ar Pasaules Veselības Organizāciju (PVO). Liela daļa no mums, iespējams, mūsu dzīvē pieredzēs pasauli ar neskaitāmām izplatītām “superslimībām”.

Tieši dažas dienas atpakaļ pasaules medijus pāršalca ziņas par vīrieti no Lielbritānijas, kas ir ticis pie drausmīgākā gonorejas paveida, kāds līdz šim ir redzēts. Vēl nav zināms, vai šis vīrietis tiks izārstēts, jo šobrīd tiek lietotas alternatīvas antibiotikas. Šīs ziņas gan nav šokējošas, jo jau ilgāku laiku ir zināms, ka gonoreja strauji attīsta izturību pret moderno medicīnu. Jau 2016. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) paziņoja, ka superbaktērijas ir “lielākais un steidzamākais globālais risks”.

Cilvēks un Baktērijas

Cēloņi ir daudz un dažādi, bet daži no galvenajiem – cilvēku neizpratne par antibiotiku lietošanas noteikumiem – pārāk ātri beigti kursi, pārāk lielas izrakstītas devas, zāļu izrakstīšana pirms korektas diagnozes. Masveida izmantošana dzīvniekos ilgtermiņa, zemas dozas apstākļos, ļaujot baktērijām pakāpeniski pierast. Neizpratne par to vajadzību cilvēkiem nepalīdz, antibiotikas tiek izrakstītas un lietotas pat pret vīrusiem, lai gan nekādā veidā tos neietekmē. ASV, piemēram, tiek lēsts, ka viena trešdaļa no visām antibiotiku receptēm ir nevajadzīgas. Situācija ir tikpat satraucoša pārējās pasaules valstīs, daudzviet pat sliktāk.

Ko mēs varam darīt, lai palīdzētu mazināt problēmu? 

  • Informē savus draugus, paziņas, radus un politiskos pārstāvjus – informācija ir galvenais. Politiskā rīcība var mazināt Latvijas “ieguldījumu” krīzes pasliktināšanā.
  • Nelieto antibiotikas, ja Tev nav veikta atbilstoša diagnoze ar analīzēm – nepaļaujies uz pieņēmumiem. Tikai analīzes var norādīt uz to, vai tiešām pastāv bakteriāla infekcija.
  • Nekādā gadījumā nepērc un nelieto antibakteriālos kopšanas produktus (ziepes, krēmus) bez ārsta norādījumiem. Ne tikai nav pierādījumi tam, ka šie produkti uzlabotu ik dienas higiēnu, bet tie arī regulāri sniedz baktērijām iespēju attīstīt aizsargmehānismus.
  • Nepērc gaļas produktus no “ražotājiem”, kas baro dzīvniekus ar antibiotikām. Šo būs grūtāk veikt, jo ar spiedienu uz pārdevējiem samazināt cenas arī rodas šo vielu izmantošanas jēga, lai paātrinātu zvēru augšanas procesu. Īsumā – liela daļa lielo ražotāju tās izmantos, vienīgie varianti ir samazināt gaļas patēriņu vai pirkt no pārbaudītiem piegādātājiem.

Šie ir tikai daži ieteikumi, bet tas ir sākums. Labākais, ko Tu vari darīt – būt informēts, informēt citus un sekot līdzi visiem notikumiem šajā sakarā. Mūsu nākotnes labklājība ir atkarīga no tā, kas šajā sakarā notiks tuvākā pusgadsimta laikā.

Titulbilde - superbaktērija uzbrūk antibiotikām.

Lasi vairāk par Antibiotikām un Superbaktērijām manā iepriekšējā rakstā, arī ar detalizētākiem ieteikumiem, spiežot šeit.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.