Tuvojamies “TERMINATORU” ērai – militarizēts mākslīgais intelekts?

Pēdējo dienu laikā pasauli pāršalca ziņas par universitāti Dienvidkorejā, kas sāka sadarbību ar kādu aizsardzības uzņēmumu. Pēc šāda apraksta šķiet, ka nekas traks nav. Universitāte sadarbojas ar ražotāju, kas palīdz aizsargāt valsti pret Ziemeļkorejas draudu. Bet aiz šīs problēmas stāv daži svarīgi fakti, kas tiks izklāstīti rakstā. Iespējams, ka tuvojamies Terminatoru ērai. Lasi tālāk…

2018. gada aprīlī pasaules mediju krustugunīs nokļuva Korejas Zinātnes un Tehnoloģiju Institūcija (Advanced Institute of Science and Technology, jeb KAIST). Universitāte bija paziņojusi par sadarbības sākšanu ar Hanwha Systems, aizsardzības bruņojuma ražotāju. Hanwha Systems sevi raksturo kā industrijas līderi attīstītu tehnoloģiju izmantošanā militāriem nolūkiem – tajā skaitā nākotnes kara tehnikas veidošanā.

Sadarbības paziņojumā tika atklāti plāni veidot pētniecības centru nacionālās aizsardzības un mākslīga intelekta apvienošanai. Tika ziņots, ka centra mērķos ietilpst mākslīgā intelekta tehnoloģiju izstrāde, kuras var pielietot militāriem nolūkiem. Tos sauc par “autonomiem ieročiem” – tehnoloģijas, kas kaujas laukā var iznīcināt ienaidnieku bez cilvēku iejaukšanās. Izklausās pēc Skynet cienīga sākuma – mākslīgā intelekta sistēma Terminatora filmu franšīzē, kas cenšas iznīcināt cilvēci pēc pašapziņas iegūšanas. Paziņojuma rezultātā, vairāk kā 50 cienījami akadēmiķi parakstīja vēstuli, aicinot uz boikotu, kas vērsts pret KAIST.

Jau vairāk kā 20 pasaules valstis ir aicinājušas uz pilnīgu aizliegumu, vērstu pret “slepkavnieciskiem robotiem,” jeb autonomiem ieročiem. Mākslīgā intelekta pilnais potenciāls nav zināms – šī tehnoloģiskā inovācija jau ir sniegusi milzīgu guvumu cilvēcei un turpinās to darīt līdz ar turpmāku attīstību. Bet jautājums nav melns pret baltu, ir daudzi aspekti, kas var šo tehnoloģisko revolūciju pavērst pret mums. Nākotnes terorakti, kurus izpilda roboti. Terminatori, kas atrod un iznīcina politiskos disidentus. Automātiski ieroči, kas neatšķir pretinieku no savējā. Raķešu sistēmas, kas, kļūdas vadīti, sāk atomkaru.

Nav zināms, kādas būs sekas no šī sadarbības projekta. Universitāte jau ir apgalvojusi, ka tās plānos nav neētisku militāro tehnoloģiju veidošana. Daudzi šiem apgalvojumiem neuzticas, jo īpaši ņemot vērā sākotnējo paziņojumu. Nepalīdz arī tas, ka sadarbības uzņēmums Hanwha Systems nav ar to labāko reputāciju. Piemēram, tas ražo kasešu sprāgstvielas, kas ir aizliegtas teju 120 pasaules valstīs. Kasešu munīcijas pēc sākotnējā sprādziena gaisā izmet mazākas sprāgstvielas, kas nodrošina papildus postu cilvēkiem. Tās var izmantot arī bioloģisko, ķīmisko ieroču un kodolieroču efektivitātes paaugstināšanai.

Universitāte gan sola, ka sadarbības mērķis ir algoritmu veidošana priekš loģistikas sistēmām un autonomu navigācijas un aviācijas apmācību sistēmu veidošanai. Laiks rādīs, vai solījums ir patiess, vai tomēr Dienvidkoreja, kaimiņu apstākļu vadīta, spers riskantu soli savas aizsardzības uzlabošanai.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.