Nebaidies no vārda “tauki” – tā ir svarīga uzturviela!

Kad izdzirdam vārdu “tauki”, lielai daļai no mums tie asociējas ar kaut ko sliktu – jāierobežo vai jāizvairās, cik vien iespējams. Mūsdienās, daudzas diētas cenšas samazināt noteiktu uzturvielu patēriņu – low fat, low carb, cleanse un tamlīdzīgi saukļi ir izplatīti. Bet, kā jau esam minējuši iepriekš, šīs idejas par svara zaudēšanu ir maldīgas. Tās ignorē pašu galveno principu – patērēt (“nodedzināt”) vairāk kalorijas nekā uzņemt. Maģiskās formulas neeksistē. Lasi tālāk…

Patiesība ir vienkārša – tauki ir svarīga mūsu uztura sastāvdaļa. Mums ir nepieciešami tauki. Kā ar pilnīgi visu – mērenība ir visa pamats. Tos nevajag izņemt no sava uztura, bet gan samazināt, atbilstoši medicīnas izpratnei par mūsu bioloģiskajām vajadzībām. Turklāt, tauki iedalās dažādās kategorijās – daži ir labvēlīgāki – kā mononepiesātinātie taukskābju tauki, daži ne tik ļoti – kā trans taukskābes. Svarīgi ir zināt, cik daudz tos vajag uzņemt un kā patērēt “labos taukus”, un – kā izvairīties no “sliktajiem taukiem”.

Apmēram trešdaļai (30%) no visām dienas laikā uzņemtajām kalorijām būtu jānāk no tauku avotiem. Produktos, kurus vajadzētu iekļaut ikdienas uzturā, lai organismam nodrošinātu pietiekamo “labo tauku” daudzumu, ietilpst – olīvu eļļa, dažāda veida rieksti, avokado, olas, savvaļas jūras zivis, kā ar citi jūras produkti.

Slimību profilakses un kontroles centrs ir izveidojis lielisku infografiku ar pamata informāciju par šo tēmu viegli uztveramā un kodolīgā veidā. Tajā tiek aprakstītas četras tauku kategorijas, pieminētas šīs uzturvielas funkcijas cilvēka organismā un sniegti viegli izpildāmi ieteikumi savas diētas uzlabošanai. Nobeigumā atgādināsim, ka ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, sāls un citas uzturvielas ir svarīgas cilvēku uztura sastāvdaļas. Neseko diētas plāniem, kas pieprasa šo vielu izņemšanu no uztura, jo tas var radīt nopietnas veselības sekas. Tā vietā seko šai vienkāršajai devīzei – patērē vairāk kalorijas nekā uzņem!

Tauki Uzturā - Infografika

Bildes Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.