Fizisks darbs saistīts ar lielāku agras nāves risku!

Fiziskas aktivitātes ir svarīgas cilvēka veselības un pašsajūtas uzlabošanai. Bet izrādās, ka šādu aktivitāšu veikšana darba pienākumu kontekstā rada pretēju efektu, pastāvot riskam saīsināt savu dzīves ilgumu. Tā vismaz secināja Amsterdamas Brīvās universitātes pētnieku komanda Pieter Coenen vadībā. Lasi tālāk…

Gan šis, gan citi pētījumi ir atklājuši tā saucamo “fizisko aktivitāšu paradoksu.” Tas norāda uz to, ka smagas fiziskas aktivitātes darba pienākumu pildīšanai var būt kaitīgas veselībai, bet aktivitātes brīvajā laikā – labvēlīgas veselībai.

Paradokss ir visdrīzāk izskaidrojams ar dažādām atšķirībām fiziskās slodzes niansēs. Fiziska darba veicējiem ir ierobežotas iespējas ņemt pārtraukumus, visu dienu veicot tās pašas darbības, ceļot smagumus, un tamlīdzīgi.

Turpretim aktivitātes brīvajā laikā parasti tiek veiktas brīvākā, vieglākā režīmā – ar pārtraukumiem, mainot vingrojumu veidus, iesildoties. Tas nodrošina to, ka brīvā laika slodze mēdz būt orientēta uz paša cilvēka labsajūtas un veselības uzlabošanu, kamēr darba laikā tā fokusējas tikai uz darba devēja uzdevumu veikšanu. (Pašsaprotami, bet ir svarīgi uz to norādīt.) Papildus, darbā iegūtais nogurums roku darbu veicējiem samazina iespējas un vēlmi vingrot brīvajā laikā, kur tas varētu tikt darīts produktīvāk paša labsajūtai.

Bildes avots: https://www.eyeem.com

Pieter Coenen starptautiskā zinātnieku komanda veica analīzi no 17 pētījumiem, kur bija pieejami dati, kas saistītu fizisku darbu ar nāves gadījumiem no visiem cēloņiem. Komanda secināja, ka vīriešiem, kas nodarbojas ar smagu fizisku darbu, bija 18% augstāks agras nāves risks, salīdzinot ar vīriešiem, kuriem darbu pienākumu veikšanā ir zema līmeņa fiziskā slodze. Svarīgi piebilst, ka šāda saistība nebija novērojama sievietēm. Tieši pretēji, rezultāti norādīja uz zemāku nāves risku tām sievietēm, kurām ir augstāka līmeņa slodze darbā.

Šos rezultātus ir analizējuši arī citi zinātnieki, katrs nonākot pie sava secinājuma. Viena nometnes atbalstītāji apgalvo, ka šī saistība ir drīzāk saistīta ar to, ka cilvēkiem fiziski smagos darbos ir lielāks risks uzturēt neveselīgu dzīvesveidu – smēķēšana, alkohols, citas narkotikas, slikta diēta. Šie visi faktori kopā var samazināt dzīves ilgumu.

Coenen un komandai gan ir citi uzskati par saistības izskaidrojumu. Komanda uzskata, ka roku darbu intensīvais, regulārais režīms nelabvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu. Brīvā laika aktivitātes var būt 30 minūšu skrējiens, pēc kura cilvēks jūtas patīkami noguris un apmierināts. Bet fizisks darbs var būt 8 vai vairāk stundu teju nepārtrauktas aktivitātes ar atkārtojošām darbībām, daudz smagumu celšanu ar lielu slodzi uz cilvēka sirdi.

Rezultāti gan nav jāuztver negatīvi, bet gan jāredz kā svarīgs atgādinājums tiem, kuri saskaras ar lielu fizisku slodzi darbā. Neskatoties uz slodzi – ir joprojām svarīgi sekot regulāram brīvā laika aktivitāšu grafikam, lai uzturētu savu veselību.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.