Nē, “Monsanto” glifosāts neizraisa vēzi – sabiedrībā zūd izpratne par zinātni!

Pēdējo dienu laikā pasaules mediji ir aktīvi ziņojuši par tiesas spriedumu Kalifornijā lietā pret Monsanto. Zvērināto tiesas panelis lēma, ka plaši izmantotais herbicīds “Round Up” bija atbildīgs par kāda cilvēka izveidojušos vēža augoni. Daudzi šo lēmumu cildina kā apstiprinājumu, ka “Round Up” ir visa ļaunuma sakne, kas indē mūsu pārtiku. Bet tie ir emocionāli, iracionāli apgalvojumi, kas neatbilst zinātniskajai realitātei. Lasi tālāk…

Monsanto veidotais glifosāta bāzes “Round Up” ir viens no populārākajiem pesticīdiem pasaulē – to izmanto lauku apstrādei visās pasaules malās. Tajā pašā laikā, Eiropā un Ziemeļamerikā ir populāri uzskati sabiedrībā, ka šis herbicīds izraisa vēzi un ir bīstams cilvēku veselībai un dzīvībai. Tas ir izraisījis popularitātes kāpumu “organiskajām” pārtikas alternatīvām, kas izmanto “dabiskus” pesticīdus. Savukārt Greenpeace aktīvisti savas kampaņas ietvaros pieprasa pilnīgu aizliegumu “toksiskiem pesticīdiem”.

Viss jau izklausās lieliski – pasaules sabiedrība strauji virzās pret it kā “bīstamu” lauksaimniecības produktu aizliegšanu. Bet realitāte nav tāda, kāda tā daudziem šķiet. Saskaņā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi un Eiropas Ķimikāliju aģentūru, nav pierādījumi tam, ka būtu jebkāda saikne starp glifosātu, kas ir galvenā “Round Up” sastāvdaļa, un vēzi. Pie šāda sprieduma ir nonākušas arī Austrālijas, Jaunzēlandes, Japānas, Kanādas un neskaitāmu citu valstu nacionālās produktu drošības iestādes, kā arī ANO Pārtikas un lauksaimniecības aģentūra.

laboratorija1

Zinātniskās literatūras secinājumi par pasaulē pētītāko pesticīdu ir skaidri – glifosāts neizraisa vēzi. Pasaules Veselības Organizācija (PVO) gan tomēr ir klasificējusi to kā “iespējami kancerogēnu” vielu. Neskatoties uz to, PVO spriedums par risku ir jāskatās atbilstošā kontekstā. Lielveikalu plauktos pārtikas, dzērienu un citos veidolos tiek pārdoti produkti, kuru sastāvā ir simtprocentīgi kancerogēnas vielas. Labākie piemēri – alkohols un tabaka (nikotīns). Bet tos turpina pārdot, tos turpina patērēt.

Fakts ir tāds, ka glifosāts nav domāts cilvēku patēriņam. Tas tiek izmantots lauksaimniecības procesā, lai ievērojami uzlabotu produktivitāti, ražas stabilitāti un konsistenci. Šie ir svarīgi priekšnosacījumi cilvēces pabarošanai par cenām, kuras var atļauties visi. Visi produkti, kuru ražošanas procesā tiek izmantota šī viela, tiek pārbaudīti, lai nodrošinātu to, ka cilvēku patēriņā nenonāk glifosāts vai citi pesticīdi.

Nenoliedzami, dažreiz šīs vielas pēdas ir atrodamas galaproduktā, bet šeit nāk palīgā citāts, kas liek pamatu visai toksikoloģijas zinātnei – “dose makes the poison” (deva veido indi). Pat katru dienu lietojot produktus, kuros ir nelielas glifosāta atliekas, bet atļautajās normās, nebūs absolūti nekāds kaitējums cilvēka veselībai vai labklājībai.

Niecīgos daudzumos glifosātam nav pilnīgi nekādas iedarbības uz cilvēka ķermeni un tas tiek droši izvadīts no mūsu organismiem tajos retajos gadījumos, kad tā atliekas nonāk galaproduktā.To apstiprina plaša literatūra par šo vielu, kura ir četru gadu desmitu pētniecības rezultāts. Kalifornijas tiesas spriedums šo realitāti un faktus nemaina. Atcerēsimies, ka Kalifornija ir ASV štats, kurā tiesa ir lēmusi, ka kafiju var pārdot tikai ar brīdinājumu par vēža risku. Augstāka tiesas instance, iespējams, šo lēmumu drīz atcels – un, ja augstākās tiesas klausīsies zinātniekos arī glifosāta jautājumā, tad Monsanto lēmums tiks apelēts un atcelts.

Pirms izejam ielās cīņā pret Monsanto, mums vajag saprast to, ka mūsdienu dzīve ir pilna ar kompromisiem starp riskiem un ieguvumiem. Risks, ko “Round Up” sniedz, protams, ka pastāv, bet tas ir salīdzinoši niecīgs, kad mēs apskatāmies ieguvumus. Ieguvumus, kas ļauj mums pabarot skaitliski masīvo cilvēci, kura jau sen ir pārgājusi slieksni, pie kura būtu iespējams noturēt visus pabarotus ar “organisko” lauksaimniecību. Teju jebkuram produktam var atrast riskus, bet ja vien Tu neizdomā aizstāt savu ik rīta kafiju ar glifosātu – Tu esi pasargāts no tā potenciāli negatīvās ietekmes uz Tavu veselību.

Advertisements

One comment

  • Zinātnieki, kuri ēd Monsanto maizi, pierāda, ka monsanto ir pūkaini. Zinātnieki, kuriem netiek minsanto maize, pierāda, ka monsanto ir briesmīgi. Un žurnāli, kuri ēd monsanto maizi, publicē zinātnieku, kuri ēd monsanto maizi, rakstus un pierādījumus. Vai garšīgi? Ar glifosātu?

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.