Tavs telefons var Tevi noklausīties – tās vairs nav konspirācijas vai paranoja!

Vai Tev kādreiz ir gadījies runāt ar saviem draugiem par kādu tēmu, tad vēlāk, ieejot Facebook, redzēt reklāmu tieši par šo tēmu? Šāda pieredze ir bijusi daudziem cilvēkiem. Līdz šim, šādi apgalvojumi ir bieži vien tikuši norakstīti uz paranoju vai konspirācijas teorijām – reklāmu sniedzēji jau tā ievāc daudz informācijas par Tevi bez nepieciešamības izmantot telefona mikrofonu. Bet aizvien vairāk pierādījumi norāda uz to, ka, iespējams, tas tiešām notiek. Lasi tālāk…

Ir svarīgi saprast to, ka mūsu telefoni vienmēr mūs “noklausās”. Tas ir nepieciešams, lai strādātu viedtelefonu balss aktivizācijas funkcijas – “Ok, Google” un “Hey, Siri” kā piemēri. Ievāktā informācija no vides skaņām gan paliek mūsu telefonos, kur tā tiek izmantota pēc nepieciešamības. Aplikācijām, kā piemēram Facebook, gan ir iespēja piekļūt šiem telefonā glabātajiem datiem.

VICE autors Sam Nichols intervēja drošības konsultantu Peter Henway, kurš skaidro, ka, iespējams, ik pa laikam kādi no ierīces ievāktajiem audio datiem nokļūst tādu aplikāciju kā Facebook un Instagram rīcībā. Šīm aplikācijām var būt neskaitāmas frāzes, kuru noteikšana caur mikrofonu var izraisīt datu nosūtīšanu uz programmu, lai tie tiktu izmantoti reklāmas nolūkos.

Šie apgalvojumi nav tikai paranoja, kas balstīta uz cilvēku stāstiem. Visa vajadzīgā tehnoloģija šī mērķa sasniegšanai jau eksistē un var tikt viegli izmantota. Lai gan nav skaidri pierādījumi šim apgalvojumam, tehnoloģijas esamība un fakts, ka tas nav aizliegts ar likumu, paver iespējas jebkurai korporācijai šādi rīkoties. Tomēr noklausīšanās priekš reklāmas nolūkiem neapdraud mūsu personisko informāciju, jo Eiropas Savienības regulas pieprasa to, ka jebkādi personības identificēšanas dati ir noņemti vai slēpti, kad informāciju izmanto mārketingam.

Nichols pārbaudīja šos apgalvojumus praksē. Divreiz dienā piecu dienu garumā, viņš izmēģināja dažādas frāzes angļu valodā sava viedtelefona tuvumā, lai redzētu to, vai mainītos piedāvāto reklāmu klāsts tādā aplikācijā kā Facebook. Tas tiešām notika – pēkšņi uzradās reklāmas par universitātes programmām, lētām drēbēm un mobilo datu plāniem – reklāmas, kas bija tieši saistītas ar eksperimentā izmantotajām frāzēm.

Mierināt mūs var fakts par to, ka pat ja šāda situācija ir patiesa – mūsu dati ir drošībā, jo tos izmanto tikai reklāmu atbilstības veidošanai un kompānijas, kas rāda šīs reklāmas, pašus datus nesaņem. Google un Facebook savāc mūsu datus, lai veidotu profilus par cilvēkiem un saliktu grupās, kuras reklamējošās kompānijas izvēlas, lai uzlabotu iespējas, ka mēs uzspiedīsim uz tā piedāvājuma.

Google un Facebook noliedz to, ka izmantotu telefonu ievākto informāciju no mikrofoniem. Atceries arī to, ka šīs kompānijas ievāc ļoti daudz datus par Tevi no dažādiem avotiem. Izmantot mikrofonu noklausīšanās nolūkos pat nav vajadzības, jo viss, ko darām internetā, jau tā tiek novērots un reklāmdevējiem sniedz ļoti plašu profilu par mūsu interesēm. Pat ja šī informācija tiek ievākta, pagaidām mums nekas nedraud – funkcija visdrīzāk nestrādā latviešu valodā.

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.