Policija aiztur ‘viltus ziņu’ šarlatānus – arī Niku Endziņu!

Jau vairākus gadus Latvijā darbojas dažādi “ziņu” portāli, kuros regulāri tiek publicētas apšaubāmas un falsificētas ziņas. Bieži vien šajos portālos parādījās sabiedrību apdraudoši meli – par “Alfas” sabrukšanu, par aviokatastrofu ar Latvijas pilsoņiem uz klāja, par autobusa avāriju ar bērniem-cietušajiem, un tamlīdzīgu saturu. Vienam tīklam ir beidzot pienācis gals.

Šonedēļ Valsts policija ir sākusi kāda kriminālprocesa beigu fāzi, kuras ietvaros, iespējams, tika aizturēts arī bēdīgi slavenais Niks Endziņš – viltus ziņu publicētājs. Latvijas mediji šodien ziņoja, ka VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas kriminālprocesa ietvaros, ir tikuši aizturēti divi jaunieši – 1997. gadā un 2002. gadā dzimuši.

Abi tika aizturēti pēc Krimināllikuma 231. panta pirmās daļas par huligānismu, kā arī tika atzīti par aizdomās turētajiem šī kriminālprocesa ietvaros. 2002. gadā dzimušais jaunietis tika nodots vecāku uzraudzībā pēc informācijas iegūšanas izmeklēšanas ietvaros, jo viņš ir nepilngadīgais. Viņam ir ticis piemērots aizliegums pamest valsti.

Šo personu rīcībā bija viltus ziņu tīkls, kas, pēc policijas informācijas, sastāvēja no 7 portāliem. Tie ir – redzams.lv; redzams.net; neticams.net; tv-play.lv; kasjauns.net; pavisu.net; un atklats.com. Saskaņā ar pētnieciskās žurnālistikas centra “re:Baltica” publiskoto informāciju, šo tīklu pārvalda 1997. gadā dzimušais Niks Endziņš. “Kasjauns” ziņo, ka aizturētais tik tiešām ir Endziņš, kamēr “TVNET” to pasniedz kā iespējamību pēc neoficiālas informācijas.

Atjaunots 24. augustā 19:58: LETA un vairāki citi mediji apstiprina to, ka Niks Endziņš ir aizturēts.

Portālos bieži vien tika publicēta klaji nepatiesa un absurda informācija. Galvenais saturs orientējās uz satraucošu, šokējošu rakstu publikāciju, bet ar specifisku nišu – teju viss bija nepatiesības. Šādi portāla autori nodrošināja to, ka cilvēki, ieraugot šokējošos virsrakstus, uzreiz uzspieda uz linka. Nonākuši portālā, cilvēkiem tika uzspiestas neskaitāmas reklāmas, tādējādi portāla autoriem sniedzot peļņu no skatījumiem. Absurdais saturs tikai palielināja iespējas, ka cilvēki dotos uz sniegto linku, jo ar patiesību pelnīt ir grūtāk.

Kamēr neatkarīgie portāli kā “Tautas Spogulis” (tautasspogulis.com) orientējas uz izglītojoša satura veidošanu, daudzos raksta darbos ieguldot vairāku stundu pētniecību, citi izvēlas dezinformēt tautu un atņemt iespējas tiem, kas savas prasmes izmanto godīgiem nolūkiem. Varu tikai novēlēt to, ka Centrālcietumā pavadītais laiks Endziņam būs pietiekama mācība nemaldināt sabiedrību, bet gan izmantot savu pozīciju sabiedrības labuma radīšanai.

Lasi vairāk par Latvijas viltus ziņu tīkliem, kas saistīti ar Endziņu, re:Baltica materiālos, spiežot šeit un šeit.

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.